BĘDĘ RZEMIEŚLNIKIEM

i RZEMIOSŁO w NASZEJ MAŁEJ OJCZYŹNIE

 

20 maja 2022 nastąpiło uroczyste zakończenie konkursu zorganizowanego przez Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Gorzowie Wielkopolskim, dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych w wyżej wymienionych tematach. Konkurs swoim zasięgiem objął teren działania Cechu, czyli miasta Gorzowa i z powiatów: gorzowskiego, słubickiego oraz Gmin Strzelce Krajeńskie i Dobiegniew.

Celem konkursu była popularyzacja rzemiosła oraz uświadomienie młodzieży szykującej się do wyboru zawodu, że jest w sferze gospodarczej spora i niezbędna grupa zawodów, nazywana zawodami rzemieślniczymi.

Honorowym patronatem konkurs objęli: Lubuska Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.


W ramach ogłoszonego konkursu zgłoszono 41 prac przez 39 uczestników z 9 szkół i z 8 miejscowości. Najwięcej prac zgłosiła do konkursu Szkoła Podstawowa w Smogórach – 11 prac.

Na uroczystości gościliśmy honorowych gości: Posłankę Rzeczypospolitej Polski - Krystynę Sibińską, Wiceprezesa Lubuskiej Izby Rzemieślniczej – Włodzimierza Idziora, Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Lubuskiego Kuratorium Oświaty – Grzegorza Tomczaka, Starszego Wizytatora w Kuratorium Oświaty w Gorzowie - Sylwię Czaplę, Aleksandrę Klimczak z Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Witnica – Dariusza Jaworskiego.

Zaproszenie na uroczystość otrzymali także nauczyciele, którzy opiekowali się naszymi uczestnikami konkursu i oczywiście sami uczestnicy.

Po powitaniu Starszy Cechu Ryszard Migdał poprosił wszystkich o powstanie i uczczenie chwilą ciszy zmarłej nie dawno Pani Dyrektor Jadwigi Lipińskiej. Pani Jadwiga była członkiem komisji konkursowej i jedną ze sponsorów tego konkursu.

Zanim przystąpiono do rozdawania nagród, rozdano karteczki z numerkami, a prowadzący poinformował, że organizatorzy dzisiejszego spotkania przygotowali niespodziankę. Ale o tym później.

11 kwietnia 2022 r. komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca - Małgorzata Torzewska-Szczebiot oraz członkowie: Edyta Bażant, Leszek Wojtkowiak, Jadwiga Lipińska i Sylwia Czapla po dogłębnej analizie prac pod względem technik wykonania, pomysłowości i znajomości tematu postanowiła przyznać dwa pierwsze miejsca, jedno drugie i jedno trzecie miejsce oraz 5 wyróżnień.

Dla zwycięzców konkursu przewidziano puchary Starszego Cechu i nagrody - bony towarowe o wartości: za I miejsce – 500 zł, za II miejsce – 300 zł, a za III miejsce – 200 zł. Dla uczniów wyróżnionych przewidziano bony o wartości 100 złotych. Oprócz tego wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni otrzymali jeszcze dyplomy i drobne upominki.

Nagrody i dyplomy wręczała przewodnicząca komisji - Małgorzata Torzewska-Szczebiot wspólnie z zaproszonymi gośćmi.

Uczniowie którzy otrzymali wyróżnienia: 

Gabriela Piórkowska – SP w Kłodawie,Marcel Pierzchewicz – SP w Dąbroszynie,Malwina Subocz – SP w Kłodawie.


Olga Cała - SP nr 2 w Słubicach - dyplom odbiera p. Monika Kołoszyc,Andriana Zheliazko - SP nr 2 w Słubicach,

 


III miejsce zajął Piotr Olech ze SP nr 2 w Słubicach.

 


II miejsce wyrysował Ostap Parypa ze SP nr 1 w Witnicy

 


I miejsce komisja konkursowa przyznała dwójce uczniów: Nadii Komar ze SP nr 3 w Kostrzynie nad Odrą i Hubertowi Ptasznikowi ze SP w Różankach – Gmina Kłodawa


Swoich zwycięzców wybierali także internauci.

4 kwietnia na Facebooku ogłoszono głosowanie na te same prace, ale tu zwycięzców wyłonić mieli internauci. Ustalono termin głosowania – do 18 kwietnia do godz. 24:00.

Dzięki głosom oddanym przez internautów, polegającym na polubieniu danej pracy (zdjęcia) wybrani zostali zwycięzcy tego konkursu.

A oto kolejność:


I miejsce – Ostap Parypa - 342 głosy - z pucharem

II miejsce – Olga Cała - 168 głosów - p. Monika Kołoszyc odbiera

III miejsce – Piotr Olech - 125 głosów

Ta trójka uczestników zdeklasowała pozostałych konkurentów. Na uwagę zasługuje rewelacyjny finisz Olgi Całej, która w ostatnich dniach awansowała z odległego miejsca na drugie, wyprzedając wielu rywali.


Zwycięzca internetowego konkursu otrzymał puchar i bon towarowy o wartości 300 zł. Za II miejsce organizator konkursu przewidział bony o wartości 200 zł, a za III miejsce 100 zł.

Prowadzący podziękował nauczycielkom i nauczycielowi, którzy zmobilizowali uczniów do wykonania prac, a podziękowania wręczali Krystyna Sibińska i Włodzimierz Idzior. A oto pedagodzy, którzy zaangażowali się nadzorowanie uczniów: Iwona Kowalczyk - Szkoła Podstawowa w Smogórach – 11 prac. Dominika Szynal - SP w Kłodawie – 7, Iwona Przelacka – SP w Dąbroszynie i Anna Depta SP w Różankach po 5, Monika Kołoszyc - SP nr 2 w Słubicach – 4, Dorota Waśków ze SP nr 1 w Witnicy i Małgorzata Wiencek ze SP nr 1 w Słubicach po 3, 

Agnieszka Czekajło z ZS w Cybince – 2 (nieobecna)oraz Robert Wojtczak ze SP nr 3 w Kostrzynie nad Odrą – 1.


Podziękowania dla uczestników konkursu, którzy nie zdobyli żadnej nagrody wręczali Aleksandra Klimczak i członek Komisji Rewizyjnej w Cechu Zbigniew Gajda.


W środku Sylwia Nurska


Kolejne podziękowania były dla sponsorów, dzięki którym mogliśmy zakupić nagrody (bony) o wartości 2.700 zł i nagrodzić nimi naszych zwycięzców. A oto nasi darczyńcy: Gmina Kłodawa, Miasto i Gmina Witnica, Jadwiga Lipińska, Leszek Wojtkowiak, Iwo Bojarojć, Ryszard Migdał, Małgorzata Torzewska-Szczebiot, Maciej Chmielewski, Zarząd Cechu. Pula nagród to 2.700 złotych.


Podziękowania należą się także Lubuskiej Kurator Oświaty Ewie Rawie oraz posłance Krystynie Sibińskiej za gadżety, które znalazły się we wręczonych torbach.

Na wręczanych ekologicznych torbach papierowych pod logiem cechu znajduje motto pracy Marcela Pierzchewicza ze SP w Dąbroszynie: „Nie tylko w snach rzemieślniczy fach”.


I wracając do niespodzianki


Niespodzianką był bon towarowy o wartości 100 zł. Nagroda ta mogła trafić do osoby, która już została wyróżniona lub nagrodzona jak i do osoby, która nic do tej pory nie otrzymała poza gadżetami. Szczęśliwy numerek wylosowała pani Monika Kołoszyc – nauczycielka ze SP nr 2 w Słubicach. Szczęśliwym numerkiem okazała się 12 a posiadała go Malwina Subocz ze SP w Kłodawie.

Na koniec prowadzący zaprosił siódmoklasistów do wzięcia udziału w przyszłorocznym konkursie a do sponsorów zwrócił się hojność w przyszłym roku.

Ośmioklasistom życzył dostania się do wymarzonej szkoły i wszystkim udanych wakacji. Wszystkim podziękował za zaszczycenie swoją obecnością tej uroczystości.


Spotkanie prowadził i opisał Starszy Cechu Ryszard Migdał.

Dziękuję koledze Maciejowi Chmielewskiemu za zorganizowanie nagłośnienia i pomoc w prowadzeniu. Paniom Izabeli Burek i Marcie Bańkowskiej dziękuję za przygotowanie sali i pomoc w obsłudze. 

Więcej zdjęć w galerii